Osiem trendów w projektowaniu biur na rok 2023

Środowisko pracy ewoluowało i zmieniało się tak często w ciągu ostatnich 18 miesięcy, że oczekiwania, przewidywania i aspiracje dotyczące tego, jakie powinno być biuro, nigdy nie były bardziej zróżnicowane. Chociaż niekoniecznie jest to złe, oznacza to, że tam, gdzie biuro było bardzo „domem 9-17”, teraz nabrało zupełnie nowej tożsamości.

Firmy są teraz znacznie lepiej przygotowane do wspierania swoich pracowników, gdziekolwiek pracują, a niepewność związana z pracą hybrydową i tym, co ona oznacza, zniknęła. Ale jeśli tak jest, dlaczego firmy rozważają projekty swoich biur i tworzą bogate w zasoby, angażujące środowisko pracy? Pomimo tego, że miejsca pracy odnotowują z dnia na dzień mniejszy ruch, biuro umocniło swoją wartość dla firm podczas pandemii, a ewolucja, przez którą przeszło, oznacza ekscytującą perspektywę ponownego zdefiniowania sposobu, w jaki pracujemy i jak korzystamy z biura.

Wstęp

Trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych ewoluują bardzo szybko. Często pojawiają się nowe pomysły, a stare są nieprzerwanie kontestowane. Tu innowacyjność, efekt zaskoczenia i oryginalność są jeszcze milej widziane, niż w przestrzeniach mieszkalnych. Tendencje te nasiliły się jeszcze bardziej w ostatnich latach, kiedy to światowa epidemia wirusa na zawsze zmieniła nasz przyzwyczajenia związanie z pracą i spojrzenie na miejsca, w których pracujemy. 

A8 Architektura przedstawia 8 trendów, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku.

Zdefiniujmy na nowo miejsca pracy

Przed pandemią obserwowaliśmy wyraźny podział na trzy typy przestrzeni w naszym życiu: biuro, dom i przestrzeń publiczną. Jednak z uwagi na potrzebę izolacji i ochrony zdrowia własnego oraz innych osób musieliśmy redefiniować funkcję poszczególnych miejsc. Przestrzeń domowa stała się dla nas miejsce do pracy, natomiast biura z uwagi na rzadkość widywania współpracowników, głównie miejscem spotkań. Zadowolenie z charakteru pracy zdalnej rosło, natomiast pracodawcy stanęli przed wyzwaniem ponownego przyciągnięcia pracowników do swoich biur.

Z uwagi na nagłe zmiany, firmy musiały zdecydować się na działanie w jednym z konkretnych systemów pracy: z przewagą pracy zdalnej, pracy hybrydowej, z przewagą pracy z biurze. Dzięki temu wykształcił się również schemat, jakim firmy powinny się kierować podczas reorganizacji przestrzeni do pracy. Poniżej przedstawiono przykładowy schemat nowych funkcji biur dyktowanych nowym charakterem pracy.

Trendy w projektowaniu biur 2023 - nowe funkcje biura
Grafika 1. Opracowanie autorskie (A8 Architektura)

Z uwagi na chęć uatrakcyjnienia miejsca pracy w nowym roku, obserwujemy nowe trendy w projektowaniu biur na rok 2023.

1. Wprowadźmy zieleń do biur

90% swojego czasu w życiu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. To twierdzenie, powtarzane w wielu artykułach naukowych, może dać dużo do myślenia. Dlatego właśnie w ostatnim czasie możemy zaobserwować nasilająca się popularność ruchu GREEN OFFICE REVOLUTION. Opiera się on na jednej głównej zasadzie: biophilic design –  jeśli nie możemy przebywać wśród zieleni, wprowadźmy ją do naszych miejsc pracy.

Jak więc wprowadzić biofilię do biur? Przede wszystkim zaplanujmy to już na etapie projektowym. Tak by jak najlepiej rozmieścić potrzebne instalacje oraz wyznaczyć miejsca, w których najczęściej przebywają pracownicy. Zróbmy to systemowo. Przyjmuje się ok. 1,5 m2 roślin na osobę. Wprowadzane przez nas rośliny powinny być kumulowane w skupiskach, najlepiej w kierunku wertykalnym. Jest to najbardziej wydajny ekologiczny sposób umieszczania roślin ze względu na ich oddziaływanie na odbiorcę oraz opiekę nad nimi. Powinniśmy również zwrócić uwagę, by takie zielone ściany były łatwo dostępne z uwagi na konserwację oraz demontowalne.

Rośliny nie tylko wpływają na estetykę i nasz odbioru przestrzeni, ale również na komfort zdrowotny użytkowników. Poprawiają jakość i wilgotność powietrza, która między innymi wpływa na mniejsze rozprzestrzenienie się wirusów. Mają znaczny wpływ również na polepszenie akustyki pomieszczeń i pochłanianie niechcianych dźwięków.

Zdjęcie: Wnętrze domu w Wawrze, projekt A8 Architektura (link)

2. Wykorzystajmy to co było.

Niepowtarzalny klimat poprzez… powtórzenie tego co było! Wykorzystujemy stare elementy i łączymy je w funkcjonalny sposób. To bardzo silny trend, który przenosi się z restauracji na biura. Za Vintage w biurach kryje się więcej, niż można na pierwszy rzut oka sądzić.

Na początek, sprytne użycie różnych elementów tworzy niepowtarzalny, przytulny klimat. Biuro nie jest białe, lśniące, odpychające, a bardziej domowe, kawiarniane. Meble i materiały wykończeniowe mają różne faktury. Dzięki temu odbite światło jest miękkie i delikatne. Aż chce się tu przyjść, spędzać czas.

Jest to też ekologiczne podejście. Ponowne użycie oczyszczonych lub odrestaurowanych mebli i materiałów wykończeniowe jest zgodne z ideami zrównoważonego rozwoju. A każdy chce mieć teraz biuro, które ma mały ślad węglowy.

Biuro zaprojektowane w stylu Vintage z użyciem odzyskanych materiałów znacznie pozwala ograniczyć koszty aranżacji. W momencie, gdy słyszymy wokół „inflacja”, „recesja”, to jest istotna sprawa. 

Takie projektowanie wymaga jednak pracy z architektem dobrze „czującym wnętrze” oraz więcej nadzorów autorskich niż przy tradycyjnych projektach. 

3. Zaskoczmy, Zadziwmy, Zainspirujmy

Delikatny kolor? Subtelna linia? Nie, to nie jest już atrakcyjne.

Dziwny, intensywny kolor. Zaskoczmy dominującą formą, którą podkreślimy ciekawym oświetleniem. A może właśnie to oświetlenie niech będzie naszą dominantą. Cały sufit ze świecących miedzianych rur? Czemu nie! Każde pomieszczenie może mieć inny pomysł. W końcu przyjście do biura ma być przeżyciem nie tylko dla klientów, ale i dla pracowników. A nietypowe rozwiązania architektoniczne będą inspirowały do poszukiwania nietypowych rozwiązań w innych dziedzinach. Wyjdźmy z naszych myślowych pudełek, wyjdźmy poza schemat!

Zdjęcie: Sufit w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, projekt A8 Architektura (link)
Zdjęcie: Artystyczne fotografie stanowią główny element kompozycji wnętrza, projekt A8 Architektura (link)

4. Dbamy o ciszę

Jak dowodzą badania firmy Ecophon, dobra akustyka przestrzeni biurowej pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, zapobiegając zmęczeniu, ułatwiając koncentrację i usprawniające komunikację, co przekłada się na wzrost zadowolenia z pracy. Z badań wynika, że dobre warunki akustyczne mogą podnieść poziom motywacji do pracy o ok. 68%. 

Nic dziwnego więc, że pracodawcy starają się na różne sposoby chronić pracowników biurowych przed niepożądanym hałasem. Dawno już jednak klasyczny sufit kasetonowy 60×60 ustąpił miejsca nowym, ciekawszy i bardziej wydajnym rozwiązaniom, które obecnie co raz szybciej ewoluują. Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim rozdziale, sufit również może być ważnym elementem aranżacyjnym budującym charakter całej naszej przestrzeni. Dzięki nowym rozwiązaniom firm materiałowych jesteśmy w stanie osiągnąć ten efekt zapewniając również coraz lepszą akustykę miejscom pracy.

Działamy również na poziomie posadzki zastępując standardowe ścianki, które tworzą ciemne i wyizolowane miejsca pracy na rzecz ażurowych mebli wypełnionych roślinami doniczkowymi lub zielonych ścian wertykalnych.

Bardzo ważnym elementem jest również materiał, z którego wykonane są ściany, posadzka oraz nawet meble wolnostojące. Warto inwestować w lepsze wykończenie elementów, które i tak muszą się znaleźć w naszej przestrzeni takie jak sofy, fotele, krzesła. Wszystko to składa się na końcowy efekt wysokiego współczynnika pochłaniania niepożądanych dźwięków.

Zdjęcie: Chmurki akustyczne na Grzybowskiej w Warszawie, projekt A8 Architektura (link)

5. Jesteśmy przejrzyści

Trend dotyczący zarówno projektowania biur, sposobu pracy jak i współpracy z klientami.

We wnętrzach będzie to wprost pokazany przebieg instalacji wentylacyjnych na suficie.  Prowadzenie instalacji elektrycznych w kablach w oplocie widocznych na suficie i na ścianach. Nie będą ukryte elementy żelbetowe i konstrukcyjne. Ozdobnikami stają się elementy funkcjonalne takie jak akustyczne. To są jednoznacznie pokazane w wyodrębnionej formie (np. chmurek lub żyletek). 

Poszczególne pomieszczenia będą wydzielone ścianami szklanymi także zapewniającymi transparentność.

Zdjęcie: Biura w Cięciwie zaprojektowane z zasadą przejrzystości, projekt A8 Architektura. (link)

6. Jesteśmy w biurze razem

Od dawna obserwujemy, że coraz mniej istotna staje się powierzchnia pokoju dla pracownika a w zamian powiększają się przestrzenie wspólne. Teraz, jak nigdy, te zmiany przybierają na sile. Covid zmienił nasze przyzwyczajenia. Większość pracowników z przyjemnością pracuje w trybie hybrydowym. Zatem, gdy przychodzą do biura, to nie po to by zamknąć się w swoim pokoiku, ale aby wymienić myślami z przyjaciółmi, porozmawiać w nieformalnych przestrzeniach.

Drugim wymiarem spotkań są spotkania zdalne. Dla tych, którzy jednak zostali w domu lub z różnych powodów są na wideokonferencji. Sale i przestrzenie wspólnie będą musiały być, bez wyjątku, do takich spotkań przystosowane. Powstają specjalne „team roomy” gdzie pracodawcy mogą pracować wspólnie nad projektami. Dzięki ekranom i komputerom są w kontakcie niezależnie od fizycznego miejsca pracy.  

Zdjęcie: przestrzeń do integracji na Grzybowskiej w Warszawie, projekt A8 Architektura (link)

7. Jesteśmy też w biurze osobno

Pozornym przeciwieństwem poprzednio opisanego trendu w projektowaniu biur jest projektowanie małych pomieszczeń do intensywnej, skupionej pracy. Jednakże te dwa trendy świetnie się uzupełniają. Są osoby, które w domu nie mogą pracować w skupieniu, ze względu na hałasującego psa, dziecko. W pracy odpoczywają od tego. Potrzebują przestrzeni, do której mogą zabrać laptopa i w absolutnej ciszy popracować. Albo porozmawiać z kimś nie przeszkadzając innym. Dla tych osób powstają małe pomieszczenia – focus romy. Mogą przyjmować różne formy a nawet być mobilne. Popularne zaczynają być budki telefoniczne.  

Jeśli nie mamy miejsca na takie pomieszczenie, to minimalistyczną alternatywą mogą być słuchawki, które odcinają dopływ dźwięków.

Zdjęcie: Nietypowy pokój do pracy w skupieniu, projekt: A8 Architektura (link)

8. Wyraźmy swój indywidualizm

Od firm wymaga się aby miały wizję, misję, swój kierunek. Biura nie są już obojętną przestrzenią do pracy, a również swoistą reklamą naszych pomysłów. Mają wyrażać indywidualizm i oryginalność. Wygląd siedziby firmy będzie więc opowiadał nam jej historię, jak się tu znalazła i dokąd chce podążać. To wykracza poza proste użycie kolorów z logotypem w recepcji. Architekci w rozmowie z inwestorami często starają się dotrzeć do sedna firmy, zrozumieć jej „why” i to pokazać we wnętrzach w niebanalny sposób.

Zdjęcie: Mocna akcenty kolorystyczne inspirowane są pracą z dziećmi, projekt A8 Architektura (link)

Podsumowanie

Czy to wszystko? Miejmy nadzieje, że nie. Na pewno nas rok 2023 jeszcze czymś zaskoczy. Architekci dziś są bardzo kreatywni, a inwestorzy często pozwalają realizować im najśmielsze pomysły. My w biurze A8 Architektura także mamy ciekawe plany projektowe, których jednak jeszcze nie możemy zdradzić. Po więcej inspiracji obserwujcie nasz instagram i facebook

Architekci Martyna Dzierżawska i Piotr Lewandowski, A8 Architektura

Bio – Martyna Dzierżawska

Absolwentka Wydziały Architektury Politechniki Gdańskiej, przez wielkie zamiłowanie do interioru i wszelkiego designu, postanowiła spróbować swoich sił w projektowaniu wnętrz. Wyznaje zasadę, że w każdym stylu można stworzyć niepowtarzalne wnętrze, byle tylko unikać kompromisów. 🙂 Z jednej strony minimalistka, zakochana w Japandi, która czasami romansuje z Arc deco i stylem Memphis. 🙂

 

Przeczytaj także:

A8 Architektura
Piotr Lewandowski
ul. Osmańczyka 10/112
01-494 Warszawa
© A8 Architektura 2024

Projekt i realizacja:
Creo Ignis © 2020
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Dowiedz się więcej o plikach cookies.