Wizja domu przyszłości wygenerowana przez AI. (źródło: vector corp; Freepik)
Każdy rok przynosi ze sobą nowe, innowacyjne spojrzenie na architekturę. Jeśli zastanawiasz się nad renowacją, modernizacją lub budową swojego wymarzonego domu, warto na bieżąco śledzić najnowsze trendy. Świat architektury nieustannie się rozwija, pojawiają się nowe trendy, które odpowiadają naszym zmieniającym się potrzebom, a także kreowane są przez otaczającą nas rzeczywistość. Wiedza na temat aktualnych trendów pozwala na podejmowanie odpowiednich decyzji w sprawie innowacyjnego i przyszłościowego projektowania, a tym samym inspiruje do kreatywności, w jaki sposób zaprojektować dom, który współgra ze współczesnymi realiami życia. Na trendy w 2024 roku wpływa wiele czynników m.in. ciągły postęp technologiczny, kwestia zrównoważonego rozwoju oraz potrzeby naszego społeczeństwa. W tym artykule skupimy się na najważniejszych trendach w 2024 roku, omawiając:
– Postęp technologiczny
– Zrównoważony rozwój
– Projektowanie w obiegu zamkniętym
– Otwarcie na ogród i przestrzenie wielofunkcyjne
– Kolory czy minimalizm?
– Projektowanie włączające i neuroróżnorodność
Postęp technologiczny
Świat nieustannie zmienia się technologicznie, powstają coraz to nowsze i innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że żyje się nam łatwiej. W związku z tym staramy się wdrażać nowoczesne technologie w naszych projektach. Od początku 2024 roku coraz więcej klientów wybrało inteligentne rozwiązania do swoich przyszłych domów. Coraz częściej budynki wyposażone są w systemy asystentów aktywowanych głosem, zautomatyzowane oświetlenie czy systemy kontroli temperatury. Omawiane rozwiązania zapewniają wygodę, bezpieczeństwo, a co najważniejsze pozwalają nam uzyskać jak najlepsze parametry efektywności energetycznej. Nasze życie staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Kolejna kwestia dotyczy druku 3D oraz rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, otwierają one przed nami wiele nowych możliwości, które w 2024 roku będą chętnie wykorzystywane przez architektów. Dzięki drukarce 3D można stworzyć niestandardowe meble i wyposażenia. Natomiast rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona (AR) pozwalają klientom już na etapie projektowania budynku na wirtualny spacer po obiekcie, dodatkowo dają możliwość wizualizacji projektu wnętrz czy sprawdzenia projektowanego systemu oświetlenia. Technologia ta poprawia komunikację pomiędzy architektem a klientem oraz ułatwia kwestie podejmowania decyzji, a także wpływa na powodzenie projektu.
Zrównoważony rozwój
Świat boryka się z poważnym kryzysem klimatycznym, odwołując się do Światowej Konferencji Klimatycznej w 2023 roku, wiemy że mamy największy ślad węglowy w historii. Wobec tego bardzo ważne jest projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju Jest to rozbudowana idea, na którą składa się wiele czynników. Projektowane budynki są bardziej przyjazne dla środowiska i energooszczędne. Powszechne staje się wykorzystywanie naturalnych materiałów, pochodzących często z recyklingu lub nadających się do recyklingu. Coraz więcej domów wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy posiada zbiorniki na wodę deszczową, którą można wtórnie używać m.in. do podlewania ogrodu. W 2024 roku architekci będą skupiać się na dwóch istotnych kwestiach: projektowaniu biofilijnym i budynkach zeroemisyjnych.
Projektowanie biofilne skupia się na projektowaniu budynków odpowiadających naszym wrodzonym potrzebom obcowania z naturą w nowoczesnym środowisku zbudowanym. Wpuszczenie natury do projektowanych przestrzeni pozwala stworzyć naturalne warunki do pracy, nauki i codziennego życia. Badania wykazują, że rośliny zwiększają kreatywność, wydajność i produktywność. Światło dzienne, naturalne ma silny wpływ na psychologię środowiska. Ponadto stwierdzono , że przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia czy zdrowia. Poza bezpośrednimi elementami istnieją także możliwości pośrednie w odczuwaniu natury m.in. poprzez zastosowanie naturalnych materiałów. W 2024 roku można spodziewać się coraz więcej obiektów zaprojektowanych w duchu omawianej powyżej idei. Popularne staje się również projektowanie pokoi do medytacji, jogi czy miejsc pracy skupiających się na dobrym samopoczuciu odbiorcy.
W 2024 roku istotnym zagadnieniem będzie również projektowanie budynków o zerowej wartości netto energii lub nawet próba pójścia dalej i stworzenia obiektu o dodatniej energii. Coraz więcej klientów decyduje się na zastosowanie innowacyjnych technologii, które sprawią, że ich dom będzie samowystarczalny. Postęp technologiczny w zielonych technologiach, do których zaliczamy m.in. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, systemy energooszczędne, pompa ciepła oraz inteligentne zarządzanie budynkiem pozwalają projektować konstrukcje, które generują więcej energii, niż zużywają. Bardzo ważna jest również odpowiednia izolacja termiczna budynku oraz skuteczna wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza bez utraty ciepła. Stosowanie tych zrównoważonych praktyk, pomaga nam w ochronie środowiska, łagodząc tym samym skutki zmian klimatycznych.
Projektowanie w obiegu zamkniętym
Coraz częściej społeczeństwo zwraca się w stronę adaptacji, czyli ponownego wykorzystania już istniejących obiektów, owa myśl będzie kontynuowana w 2024 roku. Oznacza to, że zamiast wyburzać stare budynki, można zmienić ich przeznaczenie i zaadaptować je pod nowe funkcje. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować ilość odpadów w całym cyklu życia budynku, a także działa w duchu zrównoważonego rozwoju. Stare budynki zyskują nowe życie, a nowe projektuje się w ten sposób, aby można było je łatwo dostosowywać do zmian w przyszłości.
Otwarcie na ogród i przestrzenie wielofunkcyjne
W 2024 roku popularne staje się usuwanie barier pomiędzy przestrzenią wewnętrzną, a zewnętrzną obiektu. Ważną kwestia staje się otwarcie budynku na ogród za pomocą dużych przeszkleń, tarasów, ogrodów na dachu, a także popularne staje się projektowanie kuchni zewnętrznych. Przestrzenie te sprzyjają integracją społecznym, relaksowi i pogłębianiu naszej relacji z naturą. W 2024 roku ważne będzie również projektowanie przestrzeni wielofunkcyjnych, są to przestrzenie, które można swobodnie dopasowywać do zmieniających się potrzeb.
Kolory czy minimalizm?
Klienci mimo to w dalszym ciągu często decydują się na minimalistyczny wystrój wnętrz i budynków. Trend ten utrzymuje się w ostatnich latach również ze względu na trudne warunki ekonomiczne. I tutaj pojawia się pytanie, czy wraz z spektakularnym powrotem koloru do wnętrz po latach minimalizmu, nowy trend zawładnie też budynkami?
Projektowanie włączające i neuroróżnorodność
Projektowanie włączające to idea tworzenia miejsc odpowiadających ludzkiej różnorodności. Istotną kwestią w tej dziedzinie jest zaprojektowanie budynku dostępnego dla wszystkich. Od wejścia do obiektu nikt nie czuje się wykluczony. Projektowanie dostępne wciąż ewoluuje. Budynki dostosowuje się nie tylko do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością, ale również coraz częściej zwraca się uwagę na zapewnienie odpowiednich warunków dla osób z neurodywergencją. Szacuje się, że nawet 15-20% społeczeństwa może być neuroatypowe.
Neurodywergencja, czy też neuroróżnorodność to szeroka definicja obejmująca różne stany w funkcjonowaniu ludzkich umysłów – od tych typowych po nietypowe. Świadomość o potrzebie projektowania dla osób neuroróżnorodnych jest niezwykle istotna we współczesnych realiach, problem ten jest wyjątkowo istotny w projektowaniu przestrzeni biurowych. Bardzo ważne jest zwrócenie w projekcie uwagi na:
- odpowiednią wysokość pomieszczenia – zbyt niskie pomieszczenie może wywoływać poczucie zagrożenia m.in. u osób z ASD;
- kontrolę światła dziennego – zastosowanie rolet, które ograniczają światło dzienne i je rozpraszają może utrudnić koncentrację;
- kontrolę światła sztucznego – lampy powinny mieć możliwość regulacji natężenia;
- w przestrzeni biurowej powinny być zaprojektowane przestrzenie, w których czujemy się bezpiecznie, nic nie narusza naszej przestrzeni osobistej. Ważne jest również wyposażenie wnętrz w meble aktywne np. podnoszone blaty, huśtawki, pufa w kształcie piłki;
- materiały wykończeniowe – niejednorodne powierzchnie mogą rozpraszać osoby z ASD.
Bibliografia:
- https://awl.ie/latest-news/architectural-trends-to-look-out-for-in-2024/ (dostęp: 10.02.2024 r.)
- https://caddetailsblog.com/post/architectural-design-trends-to-look-out-for-in-2024 (dostęp: 10.02.2024 r.)
- https://fabricdesignandbuild.com/journal/architectural-trends-to-look-out-for-in-2024 (dostęp: 10.02.2024 r.)
- https://www.aritco.com/blog/top-trends-in-sustainable-architecture-2024/ (dostęp: 10.02.2024 r.)
- https://4naturesystem.com/pl/blog/bid-29-biofilia-cenny-trend-w-projektowaniu-biur (dostęp: 10.02.2024 r.)
- https://millennialmagazine.com/2013/12/11/biophilic-city-design/ (dostęp: 10.02.2024 r.)
- https://mikomaxsmartoffice.com/pl/biophilic-design-przyszlosc-w-projektowaniu-wnetrz-biurowych/ (dostęp: 10.02.2024 r.)
- https://www.unitedwecare.com/pl/neurodywergencja-czego-nie-wiesz/ (dostęp: 18.02.2024 r.)
- https://www.architekturaibiznes.pl/neuroroznorodnosc-czyli-projektowanie-dla-skrajnosci,28319.html (dostęp: 18.02.2024 r.)
arch. Ewa Michniak